Feature 1 Aktunç Mahallesi
Aktunç Mahallesi beldemizin merkezi olup, beşparmak dağlarının yamacına...
Feature 1 Küçükerenköy Mahallesi
Küçükerenköy Mahallesi bölgemizin batısında, deniz kenarında bulunmaktadır...
Feature 1 Yalı Mahallesi
Yalı Mahallesi, Aktunç Mahallemizin hemen aşağısında deniz kenarında bulunmaktadır.

Duyurular

Ekim ayına ait ödenmemiş faturaların son ödeme günü 31/10/2018 Çarşamb...

6-7-8-9 Eylül 2018 tarihlerinde 13. Uluslar Arası Harnup Festivalimiz ...

Tarihce

Kuruluş : 1975
Konumu : Kıbrıs'ın Kuzeyinde, Girne'nin 40km doğusunda Beşparmak dağları ile Akdeniz sahili arasındadır. Gazi Mağusa ilçesinin en kuzeybatı bölgesindeki yerleşim yeridir.
Nüfusu : 1500
Nüfus yapısı : Tatlısu'da yaşayan insanlarımızın tamamı göçmendir. İnsanlarımızın bir kısmı Güney Kıbrıs'tan, bir kısmı da Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden göçmen olarak gelmişlerdir. ceşitli bölgelerden gelmelerine rağmen insanlarımız Tatlısu'yu benimsemiş ve iyi komşuluk ilişkileri içinde kardeşce yaşamaktadırlar.
Ekonomik Yaşam : Seracılık, Büyükbaş Hayvancılık, Küçükbaş Hayvancılık, Harnup ve Zeytin yetiştiriciliği, Balıkçılık,Turizm ve Emlak. Bölgemiz ayrıca Kuzey Kıbrıs'ın en önemli turfanda sebze üretimi yapılan bölgelerinden birisidir.
Yüzölçümü : Tatlısu Belediyesi'nin yüzölçümü, tarım alanları dahil yaklaşık 66 km² 'dir.
Kıyılarımız : 22 km uzunluğunda olan kıyılarımız genellikle kayalık olup yer yer küçük kumsallarımız ve koylarımız mevcuttur.
     

1882 yılında ingilizler tarafından hazırlanan Kıbrıs haritasında, Akanthou isminden sonra çizilen
hilal işareti burada müslümanların yani Türklerin yaşamakta olduğunu gösteriyor. Hristiyan nüfusu olan
köylerin isimleri yanında ise haç işareti bulunmaktaydı. Karma köyler içinse herhangi bir işaret kullanılmamıştı.

     
Bitki örtüsü : Maki (Harnup (Keçiboynuzu), zeytin, çam, selvi)

Yakın Tarihimiz
: Güney Kıbrıs'tan göç eden insanlarımızın, oradaki Tatlısu köyünden gelmeleri nedeniyle, bugün beldemizin ismi de Tatlısu olmuştur. Beldemizin eski ismi Akatu veya Akanthou'dur. Arşivlerden edindiğimiz bilgilere göre Osmanlı döneminde Akatu 19.yy sonlarına kadar bir Türk köyü idi. İngiliz döneminde ise Rumların baskıları sonucu Türk aileleri Akatu'yu terk etmek zorunda kalmışlardır. 1930'lu yıllardan sonra ise köyde hiç Türk kalmamış ve burası Rumlaştırılmıştır. Bugün Belediye binamızın bulunduğu arazide eski haritalara göre Cami bulunmaktaydı. Yine eski haritalarda belirtilen Türk mezarlığından eser bırakılmamıştır. Türk izleri köyden tamamen silinmiştir. Köy merkezine Kıbrıs'ın en büyük kiliselerinden biri inşa edilmiştir. (Günümüzde burası Tatlısu Camisi olarak kullanılmaktadır.) Uzaktan bakıldığında burasının eski bir Türk köyü olduğuna dair hiçbir iz bırakılmamıştır. Nitekim beldemize gelen veya beldemizden geçen yabancılar burasının eski bir Rum köyü olduğuna inanıyorlar.
     

Tarihi Yerlerimiz:

1: Ciftlikdüzü kazı alanı:   Yalı Mahallemizdeki Ciftlikdüzü alanında yapılan kazılarda milattan önce 8200 yıllarına ait mimari öğe kalıntılarına rastlanmıştır. Kıbrıs'taki en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu düşünülen Ciftlikdüzü'nde, o dönemi temsilen tamamen doğal imkanlar kullanılarak örnek bir bina yapılmıştır.
2: Molulos Antik Kenti:    Küçükerenköy Mahallemizin batısındaki yarımada üzerinde bulunan Moulos Antik Kenti kazı çalışmaları henüz yapılmamıştır. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından yapılan yüzey araştırması neticesinde, burasının tarihinin Taş cağlarına kadar uzandığı tespit edilmiştir.
3: Panaghia Pergaminiotisa Kilisesi:   Kimi kaynaklara göre 11.yy, kimilerine göre ise 12.yy'da inşa edilmiş olan kilise, bölgemizde inanç turizmi kapsamında değerlendirilebilecek önemli bir yerdir.
4: Tarihi Harnup Ambarları:   Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan harnup (Keçiboynuzu) ambarları, bölgemizde üretilen harnup ürününün ihracında çok önemli rol üstlenmekteydi. Deniz kenarında bulunan bu ambarlar zamana ve denize meydan okuyarak dimdik ayakta durmaktadırlar.
5: Eski Un Değirmenleri:   Tatlısu'da Turizm açısından önem taşıyan diğer varlıklarımız ise eski un değirmenlerimizdir. Su ile çalışan bu değirmenler, akarsu kaynağının tükenmesinden sonra önemini kaybetmişler ve kaderlerine terkedilmişlerdir. Bunlardan bazılarının  restore edilerek turizme kazandırılması için belediyemiz tarafından proje çalışmaları devam etmektedir.